Zagadnienia związane z ochroną środowiska
Będąc producentem sprzętu elektronicznego, mamy świadomość swojej roli w działaniach na rzecz ochrony środowiska i zdrowia ludzi. Nasza działalność jest dostosowana do najnowszych regulacji prawnych Unii Europejskiej i przepisów krajowych dotyczących tej dziedziny.
Dzięki ograniczeniu zawartości szkodliwych substancji w urządzeniach elektronicznych, obniżeniu zużywanej przez nie energii, oraz uczestniczeniu w systemie selektywnej zbiórki odpadów elektronicznych, przyczyniamy się do ograniczenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko i do racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych.
- Ograniczenie użycia substancji niebezpiecznych (RoHS)
- Oszczędność energii
- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (WEEE)
- Dalsze informacje
Ograniczenie użycia substancji niebezpiecznych (RoHS)
dyrektywę ws. ograniczenia używania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym - ROHS 2011/65/UE, która weszła w życie 3 stycznia 2013 r. Od dnia 3 stycznia 2013 r. na terenie Unii Europejskiej obowiązują przepisy dyrektywy 2011/65/UE Parlamentu Europejskiego i Rady (znanej jako RoHS 2 - ang. Restriction of Hazardous Substances), ograniczającej użycie w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym substancji niebezpiecznych. Należą do nich ołów, rtęć, kadm i sześciowartościowy chrom, do niedawna powszechnie spotykane w urządzeniach.
Firma Neurobit Systems podjęła kompleksowe działania dostosowujące projekty, łańcuch dostaw oraz technologię produkcji do wymogów dyrektywy RoHS i wprowadzających ją przepisów krajowych. W efekcie nasze urządzenia są wytwarzane w oparciu o technologię bezołowiową i z użyciem komponentów nie zawierających wspomnianych substancji.
Oszczędność energii
Liczba urządzeń elektrycznych i elektronicznych szybko rośnie, wzrasta jednocześnie złożoność ich funkcji. Wobec ograniczonych zasobów surowców energetycznych, a także w związku z emisją dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń towarzyszącą wytwarzaniu energii, coraz większego znaczenia nabiera jej oszczędne wykorzystanie.
W naszych produktach stosujemy najnowsze rozwiązania technologiczne zwiększające efektywność wykorzystania energii, umożliwiające pracę przy bardzo niewielkim poborze mocy. W wypadku urządzeń przenośnych oznacza to zarazem znaczące wydłużenie czasu pracy bez wymiany baterii.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (WEEE)
Dyrektywa 2012/19/UE Parlamentu Europejskiego i Rady (określana jako WEEE 2 - ang. Waste of Electrical and Electronic Equipment), której przepisy weszły w życie 14 sierpnia 2012 r., reguluje postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.
Głównym celem dyrektywy WEEE jest wyeliminowanie składowania urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych na wysypiskach śmieci i przedostawania się zawartych w nich substancji (m.in. metali ciężkich) do środowiska. Dodatkowe cele to domknięcie cyklu produkcyjnego poprzez odzysk surowców oraz zwiększenie świadomości ekologicznej producentów, sprzedawców i konsumentów.
Produkty firmy Neurobit Systems podlegające dyrektywie są oznakowane symbolem przekreślonego kosza (na urządzeniu lub w instrukcji użytkowania). Oznacza on, że po zakończeniu eksploatacji produkt nie powinien być wyrzucany z innymi odpadami, lecz podlega selektywnej zbiórce i recyklingowi. Jako producent urządzeń elektronicznych, organizacyjnie i finansowo uczestniczymy w tych procesach.
Informacje dla użytkowników
Poprzez selektywną zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego unikamy potencjalnego wpływu zawartych w tym sprzęcie substancji niebezpiecznych na środowisko i zdrowie ludzi.
Konsument nie może wyrzucać zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego łącznie z innymi odpadami, lecz jest zobowiązany oddawać go zbierającemu taki sprzęt.
Nabywca nowego urządzenia elektrycznego lub elektronicznego ma prawo do nieodpłatnego oddania swojego zużytego sprzętu w miejscu zakupu. Sprzedający przyjmuje zużyty sprzęt tej samej kategorii, w ilości nie przekraczającej ilości kupowanych urządzeń (np. jedno stare urządzenie do neurofeedbacku za jedno nowe).
Konsument ma również prawo nieodpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w punkcie zbierania.
Adresy punktów zbierania zużytego sprzętu działających na terenie danej gminy powinny być dostępne w urzędzie gminy oraz zamieszczane na jej stronie internetowej.
Zobacz także:
-
Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. 2015 poz. 1688).
-
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie zasadniczych wymagań dotyczšcych ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. 2017 poz. 7).